Tři operní divy

19. 8. 2022 – Filharmonie G. Mahlera 

Tři operní divy

Neobyčejně úspěšný koncert Filharmonie G. Mahlera Jihlava a tří operních pěvkyň složený ze slavných operních předeher, árií a duetů. Koncert je ženskou obdobou slavných koncertů Tří tenorů. Diváci oceňují mimořádně zdařilý výběr skladeb, který přináší atraktivní vhled do světa opery skrze ženské hrdinky. Program koncertu zaujme od začátku a graduje v působivé finále. Je vhodný nejen pro znalce opery, ale i pro běžné návštěvníky, kteří si chtějí vyslechnout krásné a známé operní melodie. Dále přinášíme medailonky sólistek a program koncertu.

Miroslava Časarová pochází z malé vesničky Křepiny na Vysočině. Po absolvování gymnázia v Humpolci vystudovala Pedagogickou fakultu UK v Praze, obor český jazyk a hudební výchova. V posledním ročníku vysoké školy začala studovat zpěv ve třídě Brigity Šulcové na Pražské konzervatoři. Tu dokončila v roce 2008. Během studií získala 1. místo v celostátní Soutěži konzervatoří v Pardubicích, stala se laureátkou soutěže Ad Honorem Mozart a na Mezinárodní soutěži A. Dvořáka jí byla udělena cena za nejlepší interpretaci soudobé hudby. Od roku 2015 se zdokonaluje u brazilského barytonisty Miguela Cavalcantiho. V roce 2007 se stala členkou autorského divadla RockOpera Praha. Od září 2018 je sólistkou Hudby hradní stráže a Policie ČR. V roce 2014 úspěšně prošla náročným tříkolovým konkurzem do muzikálu Fantom opery, kde získala roli Madamme Giry. Na operních prknech debutovala na podzim 2015 coby Sylva Varescu v Čardášové princezně F. Lehára v divadle J. K. Tyla v Plzni. Následovala Aida, 2. žínka společně s Cizí kněžnou v divadle F. X. Šaldy v Liberci. Dále Giuditta, Mařenka a Krásná Helena v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. Bohatá je její koncertní činnost. Zpívala v Římě, ve Vatikánu, v Miláně, v Paříži či Trentu. Vystupuje v duu s klavírem či harfou, triu s varhanami a houslemi. Své recitály sama s velkým úspěchem a vtipně moderuje.

Soňa Godarská se narodila v Popradu na Slovensku. Na ZUŠ se stala vítězkou Mezinárodní soutěže M. Schneidera-Trnavského a soutěže M. Nováka. Následující pobyt v Norsku ji inspiroval k návratu k hudbě. V norském pěveckém sboru si ji všimla americká klavíristka a doporučila jí studium klasického zpěvu. Po návratu do Prahy byla přijata na Pražskou konzervatoř, obor klasický zpěv, kterou absolvovala v roce 2015. Od roku 2009 se pravidelně vzdělává pod vedením MgA. Jaroslavy Maxové – Horské. V roce 2010 a 2011 získala 3. místo v soutěži Pražský pěvec. S úspěchem se zúčastnila Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech a byla finalistkou soutěže Imricha Godina a Vissi d’Arte v Praze. Absolvovala již několik sólových recitálů. V rámci své profesionální koncertní činnosti momentálně spolupracuje s dirigentem Ch. Olivieri – Munroe a Severočeskou filharmonií. Již v průběhu studia účinkovala v operetě Žebravý student od C. J. Millöckera v roli Laury, v opeře Zvíkovský rarášek (V. Novák) v roli Markéty a v opeře Kouzelná flétna v roli Paminy. Momentálně působí jako host v Divadle F. X. Šaldy v Liberci v roli Papageny (Kouzelná flétna), Kněžky (Aida), Crobyle (Thais), První žínky (Rusalka), Frau Reich (Veselé paničky windsorské) a Bareny (Její pastorkyňa).

Petra Vondrová se narodila v Kolíně. V roce 2012 absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Brigity Šulcové. Mimo to úspěšně vystudovala bakalářské studium ekonomie na ČZU v Praze. Nyní pokračuje ve studiu na Akademii múzických umění v Praze u prof. Magdalény Hájossyové. Vedle studií se účastnila mistrovských kurzů v Karlových Varech u prof. A. Carangela, prof. N. Hillebranda a prof. M. Blahušiakové a písňového pěveckého kurzu Dagmar Peckové v Praze. Je laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka a držitelkou Ceny Divadla J.K.Tyla, Ceny F. X. Šaldy, Ceny Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, Ceny Festivalu Mahler 2000 a Ceny Bel canto zpěvu prof. Magdalény Hájossyové. Mezi její další soutěžní úspěchy patří 2.cena v soutěži Pražský pěvec roku 2011. Svou profesionální pěveckou kariéru zahájila v roce 2012 v divadle J.K. Tyla v Plzni, kdy v rámci oslav 200. let Pražské konzervatoře nastudovala Pucciniho operu Gianni Schicchi, ve které ztvárnila roli zrádné Zitti. V rámci projektu Opera Piccola di Praga hostovala v divadle Theatre Rigiblick v Zürichu, Theatre Wintertour a Stadt theater Langenthal s operou švýcarského autora P. Burkharda – Spiegel Das Kätzchen v roli čarodějnice Begine. Zároveň od roku 2010 pravidelně reprezentuje Českou republiku na recepcích pořádaných Velvyslanectvím Korejské a České republiky. Od roku 2012 hostuje v Divadle J. K. Tyla v Plzni jako slepá matka Cieca (Ponchielli: La Gioconda), Martha (Gounod: Faust), Panna Róza (Smetana: Tajemství) a v Divadle F. X. Šaldy v Liberci jako Preziosilla (Verdi: La forza del destino), Princ Orlowski (Strauss: Netopýr), Ježibaba a Třetí žínka (Dvořák: Rusalka). V rámci své umělecké činnosti spolupracuje s předními českými dirigenty, jako jsou František Drs, Tomáš Brauner, Jiří Štrunc, František Babický, Miriam Němcová, Pavel Baxa a další.

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart: Figarova svatba
předehra
árie Cheribína “Voi che sapete”
duet Zuzanky a hraběnky “Sull’aria”

Giuseppe Verdi: La traviata
předehra
árie Violetty “E strano”

Giuseppe Verdi: Rigoletto
árie Gildy “Caro nome”

Jacques Offenbach: Hoffmannovy povídky
duet “Barcarolla”

Georges Bizet: Carmen
předehra
árie Carmen ”L’amour est un oiseau rebelle”
árie Micaely “Je dis que rien ne m’épouvante”

Charles Gounod: Romeo a Julia
árie Julie “Je veux vivre”

Camille Saint-Saens: Samson a Dalila
árie Dalily “ Mon coeur s’ouvre a ta voix”

Bedřich Smetana: Dvě vdovy
árie Karolíny “Samostatně vládnu já”

Antonín Dvořák: Rusalka
árie Rusalky “Měsíčku na nebi hlubokém”

Leo Delibes: Lakmé
duet Lakmé a Maliky “Květinový duet”

 

Změna programu vyhrazena.